КОНЦЕПТУАЛЬНІ ЗАСАДИ РОЗВИТКУ СЕЛЯНСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ ЯК ІНДИКАТОР СТАНУ ФУНКЦІОНУВАННЯ СІЛЬСЬКОГО СПІВТОВАРИСТВА

Стаття присвячена оцінці теоретичних, методологічних положень, які визначають економічну поведінку селянських господарств, як індикатора стану сільського співтовариства. Встановлено, що в нинішніх умовах розвитку країни для ОСГ є характерним наявність основних ознак парцелярних господарств, а саме: обмежена площа сільськогосподарських угідь, примітивні засоби праці, орієнтація на самозабезпечення, в першу чергу членів сільського домогосподарства, використання ручної праці та поділ праці. Вважаємо, що в перехідний період до ринку організація праці в багатьох сільських домогосподарствах нашої країни почала нагадувати малий бізнес в США, який отримав назву «етнічне підприємництво». Доведено, що методична основа функціонування особистих селянських господарств ґрунтується на використанні елементів теорій «селянського господарства» та «неформальної економіки», що передбачає: мінімальну залежність економіки особистого селянського господарства від ринку через натуральний спосіб виробництва та переважання ручної праці; вимушену необхідність задоволення власних потреб у продуктах харчування внаслідок низької купівельної спроможності населення; орієнтацію при плануванні виробничої діяльності виключно на забезпечення потреб членів сільського та міського домогосподарства, з якими вони перебувають у родинних відносинах; наявність тісних неформальних зв'язків між членами сільської громади.
Ключові слова: особисте селянське господарство, сільське домогосподарство, сільське співтовариство, сільська громада.
  1. Радаев В.В. Домашнее хозяйство – неформальная экономика. Социологические исследования. 1997.
    № 4. С.64–72.
  2. Зухба О.М. Інститут домогосподарства: еволюція поглядів. Економічний вісник Національного гірничого університету . 2011. № 2. С. 6–11.
  3. Чаянов А.В. Основные идеи и формы организации сельскохозяйственной кооперации. М. : Наука, 1991. 454 с.
  4. Чупров А.И. Мелкое земледелие и его основные нужды. Берлин: Слово, 1921. 430с.
  5. Чаянов А.В. Основные идеи и формы организации сельскохозяйственной кооперации. М. : Наука, 1991. 454 с.
  6. Шпичак О.М., Свиноус І.В. Реалізація продукції особистими селянськими господарствами – витрати, ціни, ефективність. К. : ІАЕ, 2008. 320 с.
  7. Тарасов А.Н. Экономическое поведение и эффективность личных подсобных хозяйств в переходной экономике. URL: http://www.iet.ru/personal/agro/newslet/2_5.htm
  8. Meiners Jane E., Olson Geraldine I. Household. Paid and Unpaid Work Time of Farm Women. Family Relations. Vol. 36. No. 4. Rural Families: Stability and Change (Oct., 1987). Р. 407-411.
  9. Кара-Мурза С. Что такое этничность. Первое приближение. URL: http://www.ereading.club/chapter.php/ 127452/9/Kara-Mursa_Demontazh_naroda.html
  10. Константин Петрович Победоносцев в воспоминаниях современников, речах и письмах / сост., предисл. и коммент. С.В. Лебедев, К. А. Киятов; отв. ред. О. А. Платонов. М.: Институт русской цивилизации, 2016. 624 с.
  11. Соціоекономічний розвиток сільського господарства і села: сучасний вимір /О.М. Бородіна та ін.; за ред. д-ра екон. наук, проф., чл.- кор. НАН України О.М. Бородіної; НАН України; Ін-т екон. та прогнозув. К., 2012. 320 с.
  12. Alboiu C., Kuliesis G., Salengaite D. The impact of rural development program on agriculture and business/rural development in Lithuania and Romania: amirror situation . Agricultural Economicand Rural Development, New Series. 2011. №1. Р. 77-90.
  13. Galdeano-Gomez E., Aznar-Sanchez J., Perez-Mesa J.C. Susta in abilit dimensions related to agricultural based development: the experience of 50 years of intensive farming in Almería (Spain). International Journal of Agricultural Sustainability. 2013. Vol. 11, issue 2. Av.in.: http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14735903.2012.704306.
  14. Interview with Emma Bonino el. res./ Greatinsights. – Dec. 2013 Jan. 2014. Vol. 3, issue 1. Р. 10-11. Av.in.: http://ecdpm.org/wpcontent/uploads/Great-Insights-Vol-3-Iss-1-Jan2013-De....
  15. Шмелёв Г.И. Производство сельскохозяйственных продуктов населения России. M. : Академия, 2002. 288 с.
  16. Чаянов А.В. Крестьянское хозяйство. М.: Экономика, 1989. 492 с.
  17. Свиноус І.В., Ібатуллін М. І. Розвиток кооперативних зв’язків при виробництві і збуту продукції особистими селянськими господарствами. Інноваційна економіка. 2015. № 3. С. 180-184.
PDF icon stepuragavryk_2-2017.pdf609.56 КБ